Apasati pe imagini pentru vizualizare
Lacul Ciric I este un lac de baraj artificial de lunca din Campia Moldovei, în partea de nord-est a municipiului Iasi. Are o suprafata de circa 10,7 hectare si este construit pe raul Ciric.
Pe lacul Ciric I este amenajat un centru de agrement, aici existand casute, un hotel, restaurantul Ciuperca etc.
Lacul Ciric I este unul dintre cele mai importante obiective turistice din
Moldova, obiectiv pe care nu ar trebui sa-l ratati daca va aflati in
apropiere.
Ti-ar placea sa vizitezi
Lacul Ciric I
? Daca da, alege una dintre vilele sau pensiunile care au oferte de
cazare Iasi
Coordonate GPS: 47.179708,27.605982
Muzeul Teatrului din Iasi a luat fiinta in anul 1976, intr-o cladire construita de vornicul Alecsandri in 1780, adevarat monument de arhitectura.
Exponatele muzeului prezinta evolutia fenomenului tea
Bojdeuca lui "Ion Creanga" este o casa taraneasca modesta cu cerdac si doua odaite, construita inainte de 1850, in mahalaua Ticaului.
Povestitorul Ion Creanga a locuit aici din 1872 pina i
Manastirea Galata din Iasi a fost ctitorita la sfarsitul secolului al XVI-lea (1582-1584) de catre domnitorul Petru Schiopul, fiind inclusa pe Lista monumentelor istorice din judetul Iasi din anul 200
Infiintata in 1949 in formula de Teatru pentru papusi, noua institutie de spectacole pentru copii cu trupa stabila din Iasi si-a deschis prima stagiune cu "Pestisorul de aur" de A.S. Puskin, regia Ios
Ateneul Tătăraşi a fost construit în apropierea locului în care a funcţionat vechiul Ateneu Popular înfiinţat în 1919, imediat după Marea Unire. Vechiul Ateneu din Tătăraşi, mai ales în
Materialele postate pe acest site apartin autorilor si se afla sub protectia Legii Dreptului de Autor.
Preluarea lor se poate face doar cu acordul scris al autorului si cu citarea sursei cu link activ catre
acest site.